Magyarország elkötelezett amellett, hogy az ellátási lánc minden szintjén jelentősen csökkentse az élelmiszerhulladék mennyiségét – mondta Nagy István agrárminiszter Budapesten, az élelmiszerpazarlás megelőzéséről szóló nemzetközi konferencián.
Az Európai Unió tagállamai, valamint az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezet (FAO) vezető tisztségviselői találkoztak kedden a Várkert Bazárban, hogy az élelmiszerpazarlás megelőzésének témakörében tartsanak előadásokat és folytassanak kerekasztal-beszélgetéseket a magyar elnökség keretei között rendezett eseményen.
Az uniós elnökség egyik kiemelt témája az élelmiszerhulladék-csökkentés, de a következő években is prioritásként fogjuk támogatni ezt a programot annak érdekében, hogy az ENSZ fenntartható fejlődési céljainak megfelelően 2030-ra meg tudjuk felezni a magyar háztartások élelmiszerpazarlását.
Ezt a legújabb adatok is alátámasztják.
A Nébih „Maradék nélkül” programja 2016 óta követi nyomon a magyar háztartásokban keletkező élelmiszerhulladék mennyiségét, a felmérések alapján pedig 2016 és 2022 között a teljes háztartási élelmiszerhulladék esetében 12,1 százalékos volt a csökkenés, míg a valós pazarlást jelentő elkerülhető kategórián belül 27,6 százalékos csökkenést regisztráltak.
„Ez óriási eredmény, amelyre mások is felfigyeltek Európában, az Európai Bizottság pedig jó gyakorlatként ajánlja a magyar programot” – hangsúlyozta Nagy István, aki hozzátette, az Európai Unióban az élelmiszerhulladék jelenti az egyik legnagyobb problémát az élelmiszerlánc működésének hatékonysága szempontjából.
A magyar elnökség célja az Európai Parlamenttel folytatott tárgyalások során az, hogy az ideiglenes politikai megállapodás minél közelebb maradjon a tanácsi állásponthoz, vagy olyan szempontrendszer kerüljön a célérték meghatározásába, amelynek végrehajtása legfeljebb ezzel azonos terhet jelent a tagállamok számára.
Az élelmiszerhulladék csökkentése nem csak gazdasági és környezeti, hanem erkölcsi kérdés is.
Nagy István elmondta, a világ nagy részéhez képest bőségben élő európai országoknak kötelességük, hogy odafigyelnek az élelmiszer felhasználására, és a pazarlás mérséklésére.